Pořídili jste si čističku odpadních vod a teď jí musíte přizpůsobit chod domácnosti, včetně praní prádla. Přemýšlíš, jaký prací prášek může do ČOV a jakému se obloukem vyhnout? Pojďme se na to podívat. Mám pro tebe perfektní řešení, v čem můžeš bez problému prát.
Proč je čistička odpadních vod tak choulostivá?
Čištění odpadní vody probíhá v čističce v několika krocích a jedním z nich je biologické čištění. V tom mají prsty mikroorganismy, které jsou na toxické látky choulostivé. Když je neopatrným zacházením zahubíš, celý čisticí proces se naruší a čističku musíš znovu „restartovat“. To je nejen práce navíc, ale taky několik dnů pěkně nevábného zápachu.
Jestli nemůžete domácnost napojit na veřejnou kanalizaci, čistička odpadních vod je super věc. Odpadní vodu vyčistí s účinností okolo 97 %, a tak ji můžeš dál využít třeba na zalévání zahrady. Šikové bakterie! Problémem ale je, že doma těch syntetických škodlivých látek máme běžně spoustu. Proto je potřeba, aby si celá rodina dávala dobrý pozor na to, co do umyvadla, vany a toalety vypouštíte.
Čím teda prát prádlo, když mám ČOV?
Jednoduše řečeno co nejšetrnějšími pracími prostředky – ideálně ekologickými, s čistě přírodním složením. Nesmí totiž obsahovat žádné agresivní syntetické látky. To vůbec nejhorší, co můžeš ČOV naservírovat, je chlor a dezinfekce.
V kvalitní drogerii na vhodné prací prostředky určitě natrefíš, jen je potřeba počítat s dražší cenovkou.
Naštěstí to jde šetrně i levněji
Víš o tom, že prací prášek vhodný pro ČOV si můžeš jednoduše vyrobit? Neboj, je to mnohem snazší, než se zdá. Potřebuješ k tomu jen:
- Marseillské mýdlové vločky – jsou ze 100% přírodního mýdla a poradí si i s odolnými skvrnami.
- Prací sodu – zatočí s mastnotou a zápachem.
- Perkarbonát sodný – postará se o krásně zářivé bílé prádlo.
- TAED – aktivuje sílu perkarbonátu i při nižších teplotách.
S touhle čtyřkou během tří minut vykouzlíš šetrný, ale perfektně účinný prací prášek na barevné a bílé prádlo. Všechny ingredience jsou biologicky rozložitelné, a tak si s čističkou odpadních vod budou notovat.
Jak si vlastní prací prášek vhodný pro ČOV vyrobit?
Ingredience stačí nasypat ve správném poměru do uzavíratelné nádoby a zatřepat, ať se promíchají. To je všechno!
- Na barevné a tmavé prádlo: smíchej 100 g mýdlových vloček s 400 g prací sody
- Na bílé prádlo: smíchej 100 g mýdlových vloček, 400 g prací sody, 200 g perkarbonátu a 10 g TAEDu
Za pár minut máš hotovo a nenaděláš ani žádný nepořádek. Já říkala, že je to jednoduché!
Chceš se pustit do šetrného praní? Všechno, co potřebuješ na výrobu pracího prášku na barevné a bílé prádlo, mám pro tebe v tomto výhodném balíčku. Včetně krásných a pořádně velkých nádob na hotové prací prášky, ať je stačí namíchat jednou za čas.
Opravdu domácí prací prášek funguje?
Naprosto rozumím tomu, že pochybuješ. Taky jsem domácímu prášku na praní hned nevěřila. Dokud jsem s ním sama nevyprala mastné fleky a skvrny od trávy. Teď už v ničem jiném neperu.
Čističku odpadních vod sice doma nepotřebujeme, zajímá mě ale ekologie a chci vědět, co si dáváme celá rodina na kůži.
Prací prášek z marseillského mýdla a prací sody je šetrný k přírodě i zdraví a pere ještě lépe než většina přípravků z drogerie. Není to žádná horká novinka, ale léty osvědčený způsob praní. Můžeš mu bez obav svěřit choulostivé tkaniny, dětské oblečky a oblečení pro alergiky.
Tak co, zkusíš to? Všechno pro šetrné praní, které neublíží čističce odpadních vod, mám pro tebe na e-shopu. Na mém Instagramu pak najdeš spoustu tipů na úklid celé domácnosti – od praní po léta usazený vodní kámen.
A co aviváž?
I tu jde připravit přírodně, aby čističce odpadních vod neuškodila. Potřebuješ jen bílý ocet a kyselinu citronovou. Prádlo s nimi bude nádherně měkké!
Jak na to?
V půl litru převařené teplé vody rozpusť 1 lžíci kyseliny citronové. Přidej půl litru bílého octa, přelij do lahve a máš hotovo! Návod mám pro tebe i ve videu na Instagramu.
Jestli se chceš do šetrného praní pustit se vším všudy a připravit si prací prášky i aviváž, mrkni na tento výhodný balíček. Najdeš v něm úplně všechno, co potřebuješ, a ještě pár mých oblíbených pracích pomocníků navíc.