12 způsobů, jak použít bílý ocet při úklidu

Říkám mu král úklidu, protože to je přesně titul, který si bílý ocet zaslouží. Je to ten nejuniverzálnější pomocník na šetrný úklid domácnosti široko daleko. Pomůže ti šetřit přírodu, vaše zdraví, čas i peníze. Tak se pojď podívat, jak můžeš bílý ocet při úklidu použít. Všechny návody mám vyzkoušené a léty ověřené.

1. Bílý ocet jako univerzální čistič na koupelnu a kuchyni

Stačí smíchat jeden díl octu se čtyřmi díly vody, nalít do rozprašovače a můžeš se pustit do úklidu. Jestli si to doma chceš krásně provonět, přidej ještě několik kapek esenciálního oleje, nebo ve směsi nech vyluhovat citronovou kůru. Tím taky spolehlivě přebiješ octový zápach. Tady najdeš celý návod na výrobu univerzálního octového čističe.

A co s ním umyješ? Sprchový kout, vanu, toaletu, umyvadlo, baterie, kuchyňské skříňky, dřez, pracovní desku a vůbec celou koupelnu, kuchyni a povrchy v domácnosti.

2. Odstraní vodní kámen

Na to je potřeba přizvat do boje ještě kyselinu citronovou, ale výsledek máš opravdu zaručený. Vyzkoušela jsem to i na dlouhá léta usazený vodní kámen, který nechtěl vůbec dolů.

Štědrou dávku bílého octa (půl litru až litr) zahřej v hrnci a rozpusť v něm dvě lžíce kyseliny citronové. Do směsi pořádně namoč staré hadry, přilož je na vodní kámen a nech dvě hodiny působit. Pak vodní kámen odstraň houbičkou nebo drátěnkou, půjde hezky dolů.

Koukni na videonávod a výsledek před a po.

3. Umyje a nádherně vyleští okna a zrcadla

Na okna jsem vyzkoušela kde co, ocet ale vyhrává na plné čáře. Jak teda okna octem umýt? Zahřej 250 ml bílého octu s 1 l vody a do směsi kápni trochu prostředku na mytí nádobí. Okna umyj houbičkou, přebytečnou vodu hned setři stěrkou a hlavně nezapomeň na poslední důležitý krok – okna dolešti suchým hadříkem, ideálně z mikrovlákna. Pak na nich nezůstane jediná šmouha.

Na e-shopu mám pro tebe výhodnou sadu potřeb na mytí oken, se kterou to půjde raz dva.

4. Vyčistí lednici

Police a šuplíky, které můžeš vyndat, je nejlepší umýt klasickým prostředkem na mytí nádobí. Případně si můžeš vzít na pomoc jedlou sodu, jestli jsou opravdu špinavé. Vnitřek lednice pak postříkej směsí bílého octu s vodou (UNI čističem) a vytři hadříkem. Budeš tak mít jistotu, že vedle jídla nezůstanou zbytky toxické chemie.

5. Vyčistí myčku

I myčka potřebuje jednou za čas pořádně vyčistit. Umýt sítko, trysky a zlikvidovat všechny zbytky jídla bude potřeba ručně. Pak si ale vezmi na pomoc bílý ocet. Do misky nalij asi 3 dcl octa a přihoď plátky z jednoho citronu, nebo lžíci kyseliny citronové. Mísu s octem šoupni do myčky, zapni mycí cyklus a myčka se bude blýskat jako nová.

6. Vyčistí pračku

Nejdříve si vezmi do parády přihrádku se zásobníkem a umyj ji octovým UNI čističem. Jestli je hodně špinavá, udělej jí nejdříve lázeň v kyblíku s octem, ať se odmočí. UNI čističem umyj i dvířka, těsnění a vnitřek pračky. Nakonec do umytého zásobníku nalij asi 2 dcl bílého octu a zapni pračku na prací cyklus s nejvyšší teplotou.

7. Vyčistí mikrovlnku

Mám super trik, se kterým mikrovlnku a všechny zaschlé zbytky vyčistíš raz dva. Do menší misky nalij bílý ocet a přidej plátky z jednoho citronu, misku dej do mikrovlnky a zapni ohřívání. Ocet se musí odpařovat, aby hezky rozpustil všechnu špínu. Pak mikrovlnku vyčisti houbičkou. Díky odpařenému octu to půjde samo. Talíř z mikrovlnky pak umyj klasicky ve dřezu.

Mrkni na videonávod na mém Instagramu.

8. Umyje podlahy

Napusť kýbl pořádně teplou (ale ne horkou) vodou. Nečistoty tak půjdou lépe dolů. Do kýble přidej 2 dcl bílého octa a asi 20 kapek esenciálního oleje, ať si to doma taky provoníš. Pak už se můžeš pustit do vytírání!

9. Změkčí prádlo jako aviváž

Víš o tom, že bílý ocet využiješ i na praní? Vyrobíš si z něj parádní domácí aviváž pro krásně hebké prádlo. Potřebuješ na to: 1 litr bílého octa, 1 hrnek kyseliny citronové a pár kapek esenciálního oleje.

Bílý ocet zahřej v hrnci, přidej kyselinu citronovou a míchej, dokud se nerozpustí. Nakonec přidej pár kapek esenciálního oleje a hotovou aviváž přelij do uzavíratelné lahve. Při praní ji nalij do prostoru pro aviváž a prádlo bude krásně měkké.

Tady mám pro tebe na výrobu aviváže videonávod.

10. Vyčistí WC kartáč

Na WC kartáči se drží obrovské množství bakterií, a tak je potřeba ho pravidelně čistit.

Jak na to? V malém hrnci zahřej několik decilitrů octa s 20 kapkami esenciálního oleje. WC kartáč zachyť rukojetí pod záchodové prkýnko tak, aby byl konec se štětinami nad mísou a rukojeť venku. Pak kartáč ze všech stran polij připraveným teplým octem.

11. Odstraní zápach z odpadkového koše

Jestli je i po umytí odpadkový koš pořád cítit, postříkej ho zevnitř bílým octem a nech uschnout. Až bude suchý, nakapej na vatový tampon esenciální olej, hoď ho na dno odpadkového koše a pak teprve vlož pytel na odpadky. Zápach bude pryč.

12. Vyčistí rychlovarnou konvici od vodního kamene

Do konvice nalij asi půl litru bílého octa a nech ho převařit. Jestli je vodní kámen na konvici i zvenku, v převařeném octu namoč hadřík a na vodní kámen ho přilož. Nech půl hodiny působit a pak konvici zvenku dočisti houbičkou. Na hůře přístupné záhyby si můžeš vzít zubní kartáček. Vodní kámen bude pryč!

Mrkni na videonávod s výsledkem před a po.

Tip: Na silnější vodní kámen přidej do konvice k octu ještě lžíci kyseliny citronové.

Na co bílý ocet ale raději nepoužívat?

Když bílý ocet naředíš, neměl by vadit téměř žádným povrchům. Přesto ho ale raději nedoporučuju dlouhodobě používat na:

  • kámen a mramor
  • železo a ocel
  • kůži (třeba kožené sedačky)
  • dřevo

Proč zrovna bílý ocet a ne hnědý?

Bílý ocet obsahuje 10 % kyseliny octové narozdíl od toho klasického (hnědého), který má jen 8 %. To znamená, že má větší čisticí sílu. Bílý ocet taky
neobsahuje karamelizovaný cukr, a tak se na úklid hodí mnohem víc. Navíc nehrozí, že by mohl některé povrchy zabarvit.

Pořiď si výhodné 5l balení bílého octu, nebo ho pojď otestovat s 0,5l balením v praktickém rozprašovači.

Jak je to s čištěním jedlou sodou a octem?

Když na jedlou sodu naliješ ocet, začne to celé pořádně pěnit. Společně totiž vytváří chemickou reakci. Jde ale o neutralizaci, která na čištění nemá nijak zásadní účinek. Jedlá soda i ocet mají parádní čisticí schopnosti, používat je společně ale neznamená znásobit jejich sílu. Jedlá soda je perfektní hlavně na odolnou mastnotu, bílý ocet si zase poradí s běžnými nečistotami.