Vánoce jsou kouzelné, shánění dárků však dokáže přidělat pár šedivých vlasů navíc. My tě v tom ale nenecháme! Tady jsou naše tipy na praktické vánoční dárky hlavně pro ženy, určitě mezi nimi ale ulovíš i něco pro muže. Navíc tě budou stát jen pár stovek, maximálně tisícovku. Jen čti dál a uvidíš! Dárky pro šetrný a rychlý úklid Udělají radost nejen eko na...
Novinky
Chceš si vyrobit vlastní domácí aviváž bez zbytečných syntetických „vylepšováků“? A ještě s tvou oblíbenou vůní? Tak tady jsi správně! Ukážu ti návod, jak si vyrobit aviváž z bílého octa, se kterou bude tvé prádlo krásně měkké a nadýchané.
Co je na domácí aviváži nejlepší?
– čistí buben pračky od vodního kamene,
– neobsahuje dráždivé látky,
– je levnější,
– a přitom perfektně funguje jako klasická aviváž.
Na výrobu aviváže budeš potřebovat
- 1 l bílého octa
- 1 hrnek kyseliny citronové
- pár kapek esenciálního oleje s tvou oblíbenou vůní
- lahev na aviváž
Návod – jak vyrobit aviváž z bílého octa
- Bílý ocet zahřej v hrnci a přidej kyselinu citronovou.
- Míchej, dokud se kyselina citronová nerozpustí a nakonec přidej pár kapek esenciálního oleje.
- Hotovou aviváž přelij do uzavíratelné lahve a máš hotovo.
Při praní nalij aviváž do dávkovače pračky tak, jak jsi zvyklá. Prádlo bude krásně měkké.
Mrkni se videonávod, kde ti celý postup ukážu.
Bílý ocet se doma vyplatí mít v zásobě, uklidíš s ním totiž doslova celou domácnost! Koupelnu, kuchyni, okna a spolu s kyselinou citronovou třeba i pořádně dlouho usazený vodní kámen.
Mrkni na další návody, jak bílý ocet využít:
- Jak na lesklou vodovodní baterii
- Jak se zbavit vodního kamene
- Jak rychle umýt mikrovlnku
- Jak umýt okna a dokonale je vyleštit
U mě na Instagramu najdeš úklidových tipů a návodů ještě mnohem víc.
Říkám mu král úklidu, protože to je přesně titul, který si bílý ocet zaslouží. Je to ten nejuniverzálnější pomocník na šetrný úklid domácnosti široko daleko. Pomůže ti šetřit přírodu, vaše zdraví, čas i peníze. Tak se pojď podívat, jak můžeš bílý ocet při úklidu použít. Všechny návody mám vyzkoušené a léty ověřené.
1. Bílý ocet jako univerzální čistič na koupelnu a kuchyni
Stačí smíchat jeden díl octu se čtyřmi díly vody, nalít do rozprašovače a můžeš se pustit do úklidu. Jestli si to doma chceš krásně provonět, přidej ještě několik kapek esenciálního oleje, nebo ve směsi nech vyluhovat citronovou kůru. Tím taky spolehlivě přebiješ octový zápach. Tady najdeš celý návod na výrobu univerzálního octového čističe.
A co s ním umyješ? Sprchový kout, vanu, toaletu, umyvadlo, baterie, kuchyňské skříňky, dřez, pracovní desku a vůbec celou koupelnu, kuchyni a povrchy v domácnosti.
2. Odstraní vodní kámen
Na to je potřeba přizvat do boje ještě kyselinu citronovou, ale výsledek máš opravdu zaručený. Vyzkoušela jsem to i na dlouhá léta usazený vodní kámen, který nechtěl vůbec dolů.
Štědrou dávku bílého octa (půl litru až litr) zahřej v hrnci a rozpusť v něm dvě lžíce kyseliny citronové. Do směsi pořádně namoč staré hadry, přilož je na vodní kámen a nech dvě hodiny působit. Pak vodní kámen odstraň houbičkou nebo drátěnkou, půjde hezky dolů.
Koukni na videonávod a výsledek před a po.
3. Umyje a nádherně vyleští okna a zrcadla
Na okna jsem vyzkoušela kde co, ocet ale vyhrává na plné čáře. Jak teda okna octem umýt? Zahřej 250 ml bílého octu s 1 l vody a do směsi kápni trochu prostředku na mytí nádobí. Okna umyj houbičkou, přebytečnou vodu hned setři stěrkou a hlavně nezapomeň na poslední důležitý krok – okna dolešti suchým hadříkem, ideálně z mikrovlákna. Pak na nich nezůstane jediná šmouha.
Na e-shopu mám pro tebe výhodnou sadu potřeb na mytí oken, se kterou to půjde raz dva.
4. Vyčistí lednici
Police a šuplíky, které můžeš vyndat, je nejlepší umýt klasickým prostředkem na mytí nádobí. Případně si můžeš vzít na pomoc jedlou sodu, jestli jsou opravdu špinavé. Vnitřek lednice pak postříkej směsí bílého octu s vodou (UNI čističem) a vytři hadříkem. Budeš tak mít jistotu, že vedle jídla nezůstanou zbytky toxické chemie.
5. Vyčistí myčku
I myčka potřebuje jednou za čas pořádně vyčistit. Umýt sítko, trysky a zlikvidovat všechny zbytky jídla bude potřeba ručně. Pak si ale vezmi na pomoc bílý ocet. Do misky nalij asi 3 dcl octa a přihoď plátky z jednoho citronu, nebo lžíci kyseliny citronové. Mísu s octem šoupni do myčky, zapni mycí cyklus a myčka se bude blýskat jako nová.
6. Vyčistí pračku
Nejdříve si vezmi do parády přihrádku se zásobníkem a umyj ji octovým UNI čističem. Jestli je hodně špinavá, udělej jí nejdříve lázeň v kyblíku s octem, ať se odmočí. UNI čističem umyj i dvířka, těsnění a vnitřek pračky. Nakonec do umytého zásobníku nalij asi 2 dcl bílého octu a zapni pračku na prací cyklus s nejvyšší teplotou.
7. Vyčistí mikrovlnku
Mám super trik, se kterým mikrovlnku a všechny zaschlé zbytky vyčistíš raz dva. Do menší misky nalij bílý ocet a přidej plátky z jednoho citronu, misku dej do mikrovlnky a zapni ohřívání. Ocet se musí odpařovat, aby hezky rozpustil všechnu špínu. Pak mikrovlnku vyčisti houbičkou. Díky odpařenému octu to půjde samo. Talíř z mikrovlnky pak umyj klasicky ve dřezu.
Mrkni na videonávod na mém Instagramu.
8. Umyje podlahy
Napusť kýbl pořádně teplou (ale ne horkou) vodou. Nečistoty tak půjdou lépe dolů. Do kýble přidej 2 dcl bílého octa a asi 20 kapek esenciálního oleje, ať si to doma taky provoníš. Pak už se můžeš pustit do vytírání!
9. Změkčí prádlo jako aviváž
Víš o tom, že bílý ocet využiješ i na praní? Vyrobíš si z něj parádní domácí aviváž pro krásně hebké prádlo. Potřebuješ na to: 1 litr bílého octa, 1 hrnek kyseliny citronové a pár kapek esenciálního oleje.
Bílý ocet zahřej v hrnci, přidej kyselinu citronovou a míchej, dokud se nerozpustí. Nakonec přidej pár kapek esenciálního oleje a hotovou aviváž přelij do uzavíratelné lahve. Při praní ji nalij do prostoru pro aviváž a prádlo bude krásně měkké.
Tady mám pro tebe na výrobu aviváže videonávod.
10. Vyčistí WC kartáč
Na WC kartáči se drží obrovské množství bakterií, a tak je potřeba ho pravidelně čistit.
Jak na to? V malém hrnci zahřej několik decilitrů octa s 20 kapkami esenciálního oleje. WC kartáč zachyť rukojetí pod záchodové prkýnko tak, aby byl konec se štětinami nad mísou a rukojeť venku. Pak kartáč ze všech stran polij připraveným teplým octem.
11. Odstraní zápach z odpadkového koše
Jestli je i po umytí odpadkový koš pořád cítit, postříkej ho zevnitř bílým octem a nech uschnout. Až bude suchý, nakapej na vatový tampon esenciální olej, hoď ho na dno odpadkového koše a pak teprve vlož pytel na odpadky. Zápach bude pryč.
12. Vyčistí rychlovarnou konvici od vodního kamene
Do konvice nalij asi půl litru bílého octa a nech ho převařit. Jestli je vodní kámen na konvici i zvenku, v převařeném octu namoč hadřík a na vodní kámen ho přilož. Nech půl hodiny působit a pak konvici zvenku dočisti houbičkou. Na hůře přístupné záhyby si můžeš vzít zubní kartáček. Vodní kámen bude pryč!
Mrkni na videonávod s výsledkem před a po.
Tip: Na silnější vodní kámen přidej do konvice k octu ještě lžíci kyseliny citronové.
Na co bílý ocet ale raději nepoužívat?
Když bílý ocet naředíš, neměl by vadit téměř žádným povrchům. Přesto ho ale raději nedoporučuju dlouhodobě používat na:
- kámen a mramor
- železo a ocel
- kůži (třeba kožené sedačky)
- dřevo
Proč zrovna bílý ocet a ne hnědý?
Bílý ocet obsahuje 10 % kyseliny octové narozdíl od toho klasického (hnědého), který má jen 8 %. To znamená, že má větší čisticí sílu. Bílý ocet taky
neobsahuje karamelizovaný cukr, a tak se na úklid hodí mnohem víc. Navíc nehrozí, že by mohl některé povrchy zabarvit.
Pořiď si výhodné 5l balení bílého octu, nebo ho pojď otestovat s 0,5l balením v praktickém rozprašovači.
Jak je to s čištěním jedlou sodou a octem?
Když na jedlou sodu naliješ ocet, začne to celé pořádně pěnit. Společně totiž vytváří chemickou reakci. Jde ale o neutralizaci, která na čištění nemá nijak zásadní účinek. Jedlá soda i ocet mají parádní čisticí schopnosti, používat je společně ale neznamená znásobit jejich sílu. Jedlá soda je perfektní hlavně na odolnou mastnotu, bílý ocet si zase poradí s běžnými nečistotami.
Nevíš, jak ten nový vlněný svetr vyprat? Tak přesně pro tebe mám velký přehled symbolů na praní. Mrkni na štítek a zjisti, co všechny ty prací symboly znamenají. Na konci si můžeš přehled pracích symbolů stáhnout a vytisknout, ať dáš každému kousku oblečení správnou péči. Prodloužíš jim tak život!
Význam základních symbolů praní
Pojď se nejdřív seznámit s významem základních symbolů. Ke každému z nich se pak přidávají další znaky, které instrukce k praní upřesňují.
Pro každodenní praní ti bude stačit znát první čtyři:
- vanička = symbol praní
- čtverec s kolečkem uvnitř = symbol sušení v sušičce
- čtverec = symbol sušení na šňůře
- žehlička = symbol žehlení
- trojúhelník = symbol bělení
- kolečko = symbol profesionálního chemického čištění
Teď už se podíváme na všechny varianty jednotlivých pracích symbolů.
Symboly praní
Všechny symboly, které mají vaničku, dávají instrukce k samotnému praní.
- Číslo ve vaničce říká, na jakou maximální teplotu prádlo můžeš prát.
- Místo čísla ale můžou být ve vaničce taky tečky. Čím více teček, tím vyšší teplotu prádlo snese.
- Jestli je vanička podtržená, znamená to šetrné praní s nižším počtem otáček.
- Dvakrát podtržená vanička označuje ještě šetrnější praní a ždímání – bez ždímání v rukách.
- Vanička s rukou znamená, že můžeš prát jen ručně a na teplotu maximálně 40 °C.
- Jestli je vanička přeškrtnutá, látka by se neměla prát vůbec.
Symboly sušení v sušičce
Sušičku znázorňuje symbol čtverce s kolečkem uvnitř.
- Symbol s jednou tečkou uvnitř znamená, že můžeš prádlo sušit při nízké teplotě.
- Symbol s dvěma tečkami uvnitř označuje sušení při běžné teplotě.
- Symbol s třemi tečkami uvnitř pak označuje sušení při vysoké teplotě.
- Jestli symbol uvnitř žádnou tečku nemá, můžeš sušit na běžnou teplotu.
- Přeškrtnutý symbol čtverce s kolečkem říká, že daný kus oblečení do sušičky nesmí.
Symboly běžného sušení
Běžné sušení má symbol čtverce s různou pozicí čar. Moc často se s nimi nesetkáš, spíše u choulostivých látek.
- Čtverec se zakřivenou linkou v horní části označuje klasické sušení pověšením na šňůru.
- Čtverec se svislými čarami označuje sušení pověšením, ale s postupným odkapáváním (nemělo by se ždímat).
- Čtverec s vodorovnou čárou najdeš na oblečení, které je potřeba sušit rozložené vleže (nemělo by viset).
- Čtverec s šikmými čarami v rohu říká, že by oblečení mělo schnout ve stínu.
Symboly žehlení
Poznáš je jednoduše podle žehličky. Počet teček pak značí teplotu, při které můžeš žehlit.
- Žehlička s jednou tečkou umožňuje žehlení při teplotě do 110 °C.
- Žehlička se dvěma tečkami znamená žehlení při teplotě do 150 °C.
- Žehlička se třemi tečkami umožňuje žehlení při teplotě do 200 °C.
- Když je žehlička přeškrtnutá, oblečení se nesmí žehlit vůbec.
Jestli tě žehlení nebaví stejně jako mě, mrkni na vlněné koule do sušičky. Je to super vychytávka, díky které bude oblečení méně zmuchlané a některé materiály už nebudeš muset žehlit vůbec.
Symboly profesionálního čištění v čistírně
Nebudeš ho doma potřebovat, tak si ukážeme jen základ.
- Kolečko s písmenem W uprostřed značí profesionální mokré čištění (od anglického wet).
- Kolečko s písmenem P uprostřed znamená profesionální chemické čištění perchlorem.
- Kolečko s písmenem F značí profesionální chemické čištění uhlovodíkovými rozpouštědly.
Podtržený symbol, stejně jako u ostatních, označuje nutnost šetrnějšího čištění. Přeškrtnutý symbol chemické čištění zakazuje.
Symboly bělení
Značí je trojúhelník, který může být doplněný šrafováním nebo písmeny.
- Prázdný trojúhelník umožňuje všechny způsoby bělení.
- Trojúhelník s písmeny CL znamená, že můžeš bělit chlorem.
- Šrafovaný trojúhelník bělení chlorem naopak zakazuje.
- Přeškrtnutý trojúhelník zakazuje jakýkoliv způsob bělení (trojúhelník může být i vybarvený).
Chceš vědět, jak vybělit zašedlé prádlo bez chloru? Stačí ti peroxid vodíku a jedlá soda. Tady mám pro tebe návod, jak s nimi prádlo vybělit. Stejné suroviny si poradí i se skvrnami, jen je potřeba postupovat trošku jinak. Mrkni na postup, jak odstranit skvrny od potu na bílém oblečení.
Přehled pracích symbolů ke stažení
Ať vždycky víš, jak každý kousek oblečení vyprat, připravila jsem ti jednoduchý přehled všech pracích symbolů ke stažení. Nalep si ho třeba z boku na pračku. Už žádné zničené svetry!:-)
Jedlá soda ti úklid parádně usnadní. Hravě strčí do kapsy spoustu drahých čističů z drogerie a ještě k tomu šetří přírodu. Na úklid ji používám už spoustu let a tady jsou moje tipy, co všechno s ní vyčistíš. Tak pojď na to! 1. Odstraní mastnotu Se sodou vypucuješ celou kuchyni a po mastnotě nebude ani památky. Vezmi se ní útokem kachličky, varnou desku, troubu nebo ...
Pořídili jste si čističku odpadních vod a teď jí musíte přizpůsobit chod domácnosti, včetně praní prádla. Přemýšlíš, jaký prací prášek může do ČOV a jakému se obloukem vyhnout? Pojďme se na to podívat. Mám pro tebe perfektní řešení, v čem můžeš bez problému prát.
Proč je čistička odpadních vod tak choulostivá?
Čištění odpadní vody probíhá v čističce v několika krocích a jedním z nich je biologické čištění. V tom mají prsty mikroorganismy, které jsou na toxické látky choulostivé. Když je neopatrným zacházením zahubíš, celý čisticí proces se naruší a čističku musíš znovu „restartovat“. To je nejen práce navíc, ale taky několik dnů pěkně nevábného zápachu.
Jestli nemůžete domácnost napojit na veřejnou kanalizaci, čistička odpadních vod je super věc. Odpadní vodu vyčistí s účinností okolo 97 %, a tak ji můžeš dál využít třeba na zalévání zahrady. Šikové bakterie! Problémem ale je, že doma těch syntetických škodlivých látek máme běžně spoustu. Proto je potřeba, aby si celá rodina dávala dobrý pozor na to, co do umyvadla, vany a toalety vypouštíte.
Čím teda prát prádlo, když mám ČOV?
Jednoduše řečeno co nejšetrnějšími pracími prostředky – ideálně ekologickými, s čistě přírodním složením. Nesmí totiž obsahovat žádné agresivní syntetické látky. To vůbec nejhorší, co můžeš ČOV naservírovat, je chlor a dezinfekce.
V kvalitní drogerii na vhodné prací prostředky určitě natrefíš, jen je potřeba počítat s dražší cenovkou.
Naštěstí to jde šetrně i levněji
Víš o tom, že prací prášek vhodný pro ČOV si můžeš jednoduše vyrobit? Neboj, je to mnohem snazší, než se zdá. Potřebuješ k tomu jen:
- Marseillské mýdlové vločky – jsou ze 100% přírodního mýdla a poradí si i s odolnými skvrnami.
- Prací sodu – zatočí s mastnotou a zápachem.
- Perkarbonát sodný – postará se o krásně zářivé bílé prádlo.
- TAED – aktivuje sílu perkarbonátu i při nižších teplotách.
S touhle čtyřkou během tří minut vykouzlíš šetrný, ale perfektně účinný prací prášek na barevné a bílé prádlo. Všechny ingredience jsou biologicky rozložitelné, a tak si s čističkou odpadních vod budou notovat.
Jak si vlastní prací prášek vhodný pro ČOV vyrobit?
Ingredience stačí nasypat ve správném poměru do uzavíratelné nádoby a zatřepat, ať se promíchají. To je všechno!
- Na barevné a tmavé prádlo: smíchej 100 g mýdlových vloček s 400 g prací sody
- Na bílé prádlo: smíchej 100 g mýdlových vloček, 400 g prací sody, 200 g perkarbonátu a 10 g TAEDu
Za pár minut máš hotovo a nenaděláš ani žádný nepořádek. Já říkala, že je to jednoduché!
Chceš se pustit do šetrného praní? Všechno, co potřebuješ na výrobu pracího prášku na barevné a bílé prádlo, mám pro tebe v tomto výhodném balíčku. Včetně krásných a pořádně velkých nádob na hotové prací prášky, ať je stačí namíchat jednou za čas.
Opravdu domácí prací prášek funguje?
Naprosto rozumím tomu, že pochybuješ. Taky jsem domácímu prášku na praní hned nevěřila. Dokud jsem s ním sama nevyprala mastné fleky a skvrny od trávy. Teď už v ničem jiném neperu.
Čističku odpadních vod sice doma nepotřebujeme, zajímá mě ale ekologie a chci vědět, co si dáváme celá rodina na kůži.
Prací prášek z marseillského mýdla a prací sody je šetrný k přírodě i zdraví a pere ještě lépe než většina přípravků z drogerie. Není to žádná horká novinka, ale léty osvědčený způsob praní. Můžeš mu bez obav svěřit choulostivé tkaniny, dětské oblečky a oblečení pro alergiky.
Tak co, zkusíš to? Všechno pro šetrné praní, které neublíží čističce odpadních vod, mám pro tebe na e-shopu. Na mém Instagramu pak najdeš spoustu tipů na úklid celé domácnosti – od praní po léta usazený vodní kámen.
A co aviváž?
I tu jde připravit přírodně, aby čističce odpadních vod neuškodila. Potřebuješ jen bílý ocet a kyselinu citronovou. Prádlo s nimi bude nádherně měkké!
Jak na to?
V půl litru převařené teplé vody rozpusť 1 lžíci kyseliny citronové. Přidej půl litru bílého octa, přelij do lahve a máš hotovo! Návod mám pro tebe i ve videu na Instagramu.
Jestli se chceš do šetrného praní pustit se vším všudy a připravit si prací prášky i aviváž, mrkni na tento výhodný balíček. Najdeš v něm úplně všechno, co potřebuješ, a ještě pár mých oblíbených pracích pomocníků navíc.
Mají už tvoje matrace něco za sebou a potřebovaly by vyčistit a osvěžit? Nebo se stala nehoda a potřebuješ vyčistit flek? Mám pro tebe návod, jak vyčistit matraci od roztočů, potu nebo moči jedlou sodou a jak si poradit se žlutými skvrnami, fleky od krve a dalších nehod. Matraci je potřeba čistit pravidelně Věděla si, že pravidelné čištění matrace ti pomůže k lepším...
Jednou za čas se zkrátka zadaří a káva skončí na bílém tričku nebo rovnou na koberci. Naštěstí jdou skvrny odstranit i bez použití syntetických čistič...