Taky ti přijde, že mít doma uklizeno je nadlidský úkol? Znám to moc dobře – kdybys mi před pár lety řekla, že jednou budu o úklidu psát, od srdce bych se zasmála. Vždycky jsem milovala čistotu, doma ale vládl chaos. Jenže pak jsem objevila něco, co mě z chorobného nepořádku a věčného nestíhání vysvobodilo... a dnes to naučím i tebe.
Neschopnost uklízet, nebo chybějící systém?
Určitě ten pocit znáš. Přijdeš utahaná domů a tam to vypadá jako po výbuchu. Nevíš ani, kde začít. V tom zmatku si sedneš na gauč a koukáš třeba do telefonu. Večer uteče jako nic a zase nemáš hotovo. Jednou za čas se naštveš a rozhodneš se vypucovat celý domov od stropu po podlahu. Jenže to tě akorát úplně vyšťaví a stejně to ani nestihneš.
A tak ti v hlavě zase běží... Proč to nezvládám? To jsem tak líná? Neboj, nejsi. Ve skutečnosti většině z nás chybí dvě jednoduché věci: systém a rutina. Vyznat se v tom chaosu není jen tak. Pokud máš doma navíc malé děti, péče o domácnost je pořádná výzva.
Ukážu ti lepší způsob, jak si užívat čisto a pořádek. A hlavně je doma udržet!
Nepořádkem v bytě trpí i tvá psychika
Systém a rutina tě doslova vysvobodí z otroctví v domácnosti. Už nebudeš muset každý den usínat vyčerpaná a se špatným pocitem, že jsi to zase nezvládla. A jako bonus paradoxně získáš mnohem víc volného času. Pro rodinu i pro sebe. O tom, jak systematický úklid zlepšil psychiku mně, jsem napsala celý příběh. A tady je můj recept, jak to celé zvládnout.
5 tipů, jak se zbavit chorobného nepořádku
Pojď se se mnou podívat na kouzlo systematického úklidu, které tě vysvobodí z chaosu a nestíhání. Stačí se držet těchto pěti zásad.
1) Nehromaď věci – minimalismus ti usnadní úklid
Máš domov plný věcí, na která akorát sedá prach? Zkus se jich postupně zbavit. Moc dobře vím, že to není snadné, ale budeš se pak cítit lépe a úklid bude snadnější.
Při třídění se snaž být nekompromisní. Ptej se sama sebe: Měla jsem tohle tričko poslední rok na sobě? Skutečně ten starý mixér jednou odneseme do opravny? Kdy naposledy jsem si vzpomněla na tenhle suvenýr z výletu? Uvidíš, že až se nepotřebných věcí zbavíš, bude se ti doma dýchat mnohem líp. A to doslova, protože se tam nebude tolik držet prach.
Spoustu věcí můžeš darovat na charitu a udělat s nimi radost těm, kteří to potřebují. Hned bude snadnější poslat je dál.
2) Udělej si z úklidu návyk – stačí 5 minut denně
Strašně se ti nechce do velkého úklidu a pořád ho odkládáš? A co kdybys ho nedělala celý najednou? Rozděl si úkoly do malých částí a věnuj jim 5 minut denně. Stopni si to a po vypršení dej od úklidu ruce pryč. Paradoxně tě to bude motivovat stihnout toho za těch pár minut co nejvíc. Vykliď jeden šuplík, otři prach na poličce nebo slož pár kousků prádla. Výsledky se nasčítají a najednou zmizí i ten nepořádek v garáži, který ti teď připadá jako nadlidský úkol.
O této pětiminutovce, která ti změní život, jsem napsala celý článek. Mrkni na něj a zjisti, jak si vytvořit návyk, který vydrží.
3) Používej to-do listy
To-do listy mě doslova zachránily a zachrání i tebe! Začni tím, že si každý den napíšeš seznam, co potřebuješ uklidit. Ale pozor, musí být realistický, aby se fakt dal stihnout. Žádné šílené seznamy. Když pak budeš mít půl hodinky čas, třeba až děti usnou, vezmeš to-do list a budeš přesně vědět, co dělat. Často prokrastinujeme právě proto, že nevíme, kam dřív skočit. To se ti už s to-do listem nestane.
Abych ti usnadnila práci, mám pro tebe připravených několik to-do listů, které mě samotné ohromně pomáhají. Chceš znát třeba 10 úkolů, které doma udělat každý den, aby ti pořádek vydržel? Nebo se naučit zorganizovat si týdenní plán? Mrkni sem na všechny to-do listy a manuály.
A nezapomeň sledovat můj Instagram, kde pravidelně sdílím sezónní to-do listy, se kterými hravě zvládneš třeba vánoční nebo jarní úklid.
4) Vybav se efektivními čističi
Není snad nic horšího, než když se odhodláš k úklidu a ta špína ani po nekonečném drhnutí nechce dolů!
Proto nedám dopustit na přírodní čističe, jako je ocet, soda nebo kyselina citronová. Zvládnou často vyčistit mnohem víc než syntetické přípravky z drogerie. Poradí si třeba i s léta usazeným vodním kamenem nebo pořádně mastnou digestoří. Uklidíš s nimi úplně celou domácnost a ve výsledku ještě ušetříš. Finance, své zdraví i přírodu.
Klikni na odkazy a mrkni se, k čemu všemu můžeš ocet, sodu a kyselinu citronovou využít. Mám tam pro tebe i konkrétní návody. Ale musím tě varovat, úklid je s nimi fakt návykový. :-) Všechny tyto suroviny můžeš pořídit i ve výhodném balíčku.
5) Zapoj do úklidu všechny členy domácnosti
K něčemu se ti přiznám. Bývala jsem jednou z těch žen, co si chtějí všechno udělat samy. Ani tak ne kvůli pocitu, že to nikdo jiný neudělá dost dobře, spíš jsem si jinak připadala neschopná.
Tak bych ti jen chtěla říct, že opravdu nemusíš zvládat všechno. Zvláště jestli máš práci na plný úvazek nebo se staráš o malé děti. Proč bys měla všechno kolem domácnosti obstarat jen ty? Deleguj úkoly na partnera a taky na děti. Nauč je průběžně si po sobě uklízet. Dětem tím ohromně pomůžeš i do života, protože se naučí být zodpovědné a samostatné.
Přečti si tento článek o tom, jak a proč vést děti k úklidu.
Neboj se, zvládneš to taky!
Když jsem to zvládla já, zvládneš to i ty. Teď už víš, že nic jako neschopnost uklízet neexistuje. A taky že uklízení není o tom být perfektní nebo dělat vše najednou. Stačí začít malými kroky, vytvořit si jednoduchý systém a zapojit celou rodinu. Když na to půjdeš chytře, nakonec chorobný nepořádek porazíš. Sama jsem důkazem. Ten klid čistého domova za to rozhodně stojí.
Moc ti držím palce a pro více úklidových tipů mě nezapomeň sledovat na Instagramu.