Jak se zbavit plísně na oknech a snížit vlhkost v bytě

Už zase jsi na okně a kolem parapetů objevila černé tečky? Plíseň umí pěkně potrápit, ale není všemocná. Mám pro tebe osvědčený návod, jak ji vyčistit, a přihodím i několik super tipů, se kterými se tahle potvora jen tak nevrátí. Tak pojďme na ně.

Proč plíseň na oknech vzniká?

Plíseň si libuje ve vlhkém prostředí. Pokud se k tobě vrací pravidelně, budeš mít doma příliš vlhko. Jestliže často utíráš orosená okna, drolí se ti omítka nebo tvoje prádlo podezřele dlouho schne, pak je to jistota.

Proč plíseň nejčastěji najdeš právě kolem oken? Sklo je totiž ochlazené venkovním vzduchem, zatímco u tebe v bytě je teplo. A právě kvůli rozdílu teplot se na okně kondenzuje vlhkost.

Jak se zbavit plísně na oknech

Nejprve si připrav ochranné pomůcky, abys plísňové spóry zbytečně nedýchala a nepodráždily ti pokožku. Vezmi si gumové rukavice a ideálně také respirátor a brýle. A pak už vzhůru do boje!

Klasické čističe: Ano, nebo ne?

Takhle, na plíseň samozřejmě můžeš použít jakýkoli dostupný čistič proti plísním. Jednoduše ho nastříkáš na plíseň, necháš chvíli působit a pak důkladně vyčistíš hadříkem. Nezapomeň postižené místo pečlivě vysušit, aby na něm nezůstala žádná vlhkost.

K něčemu se ti ale přiznám. Já doma agresivní čisticí prostředky používám fakt nerada. Dokážou pěkně zasmradit celý byt, škodí přírodě, a co se týče zdraví, taky to není žádná hitparáda. Na co teda sázím já? Osvědčil se mi peroxid vodíku.

Peroxid vodíku: Šetrnější a voňavější varianta

Na plísně ho používám nejradši, protože je šetrnější k přírodě a nezamoří celý byt svou specifickou „vůní“. Už se mi spoustukrát osvědčil.

Jak ho použít? 

  1. Nejprve se vyzbroj rukavicemi, brýlemi a respirátorem. Ne kvůli samotnému peroxidu, ale kvůli plísni.
  2. Připrav si 3% peroxid vodíku v rozprašovači a postříkej s ním celou oblast.
  3. Nech působit alespoň 10 minut.
  4. Nakonec místo vydrbej houbičkou, pořádně otři čistým vlhkým hadrem a nakonec vysuš. A je to!

Jak snížit vlhkost v bytě

Hurá, plísně jsme se zbavily! Jenže ona se bohužel mileráda vrací. Aby se to už jen tak nestalo, musíme začít u jádra problému – a tím je vlhkost v bytě. Poradím ti, jak se jí konečně zbavit.

Jaká má být ideální vlhkost v bytě?

Vlhkost vzduchu by se měla držet mezi 40–60 %. Čím chladněji je venku, tím nižší by měla být. Vlhkost v bytě si můžeš změřit třeba vlhkoměrem, který stojí pár stovek.

Správně větrej

Pomůže ti to nejen na plísně, ale také se doma budeš cítit mnohem líp. Větrej minimálně třikrát denně. Pokud je vás doma víc, raději ještě častěji. Ano, i v zimě! Klíčem je větrat rychle a intenzivně. Vždy otevři dokořán několik oken na pár minut, aby vznikl průvan. Vzduch se vymění, ale zdi zůstanou teplé. 

Otevřít okno na ventilačku není efektivní. Vzduch se téměř nevymění a akorát ti uteče spousta tepla.

V zimě příliš netop

Pokud teplota u tebe doma vystoupá nad 21 °C, bude se vlhkost kondenzovat jedna radost. Proto to raději s topením příliš nepřeháněj a udržuj stabilní teplotu lehce nad dvacítkou.

Při vaření používej pokličky a digestoř

Pára při vaření není nic jiného než vlhkost, která se ti pak doma hromadí. Používej proto pokličky a výkonnou digestoř k odsání par. Nezapomeň ji pravidelně čistit, aby dobře fungovala. Tady ti poradím, jak digestoř snadno vyčistit od usazené mastnoty.

Prádlo suš venku nebo v sušičce

Sušák s prádlem raději nenechávej ve vlhkých místnostech. Pokud to jinak nejde, postav ho k topení a ujisti se, že pračka prádlo dobře vyždímala. Ideální je ale nechat prádlo venku nebo použít sušičku. Když do ní k prádlu hodíš navíc koule do sušičky, prádlo bude suché ještě rychleji, nebude tak zmuchlané (sbohem žehlení!) a taky nebude elektrizovat.

Tyhle 4 věci udělej v koupelně

V koupelně se vlhkost drží zuby nehty, s těmito 4 zásadami s ní ale zatočíš:

  1. Používej výkonný ventilátor a nech ho běžet ještě půl hodinku po sprchování.
  2. Orosené plochy po sprchování vysuš. Já vodu ze stěn setřu stěrkou a podlahu pak vysuším houbovým mopem se ždímacím mechanismem. Perfektně saje, a tak mám koupelnu na jeden zátah vytřenou.
  3. Při sprchování v koupelně vždy zavři dveře, aby vlhkost neproudila do bytu.
  4. Zavírej poklop od WC. Zní to jako hloupost, ale nenech se napálit – i odtud se odpařuje voda.

Vyzdob si to doma rostlinami, které pohlcující vlhkost

Některé rostliny vlhkost přímo milují a absorbují ji do sebe. Snížit vlhkost v bytě ti pomůžou:

  • bambusové palmy
  • anglický břečťan
  • kapradiny
  • orchideje
  • tillandsie

Když už jsme u těch rostlin, ještě ti dám jeden tip. Pokud to tvoje pokojovky zvládnou, zkus v zimě omezit zalévání. Většina nalité vody, která zůstane stát, se stejně odpaří. I tvoje květiny potřebují odpočinek – proříznutí a nižší zálivka jim v zimě obvykle prospějí.

 


Orosená okna pravidelně utírej

Není náhodou, že okna jsou nejvíce orosená ráno a hlavně v ložnici. Dospělý člověk totiž za osm hodin spánku vydýchá až půl litru vody! To je docela dělo, viď? Každé ráno se proto vyzbroj dobře savým hadrem a pořádně okna otři. Pak taky nezapomeň rychle a intenzivně vyvětrat, jak jsme si už řekly výše.

Mrkni se na tohle video, kde ti ukážu, jak to dělám já.

Pořiď si odvlhčovač vzduchu nebo rekuperaci

Někdy zkrátka nepomůže ani veškerá snaha a musí přijít na řadu vyšší moc – technologie.

Za odvlhčovač zaplatíš pár tisíc, ale pomůže ti zbavit se vlhkosti bez zbytečných starostí. Nasává do sebe vzduch a ochlazuje ho tak, aby se kondenzoval. Vzniklou vodu pak sbírá do nádržky.

Optimální vlhkost v bytě umí zařídit i rekuperace vzduchu. Tohle zařízená neustále větrá, aniž bys musela mít otevřené okno, takže ti žádné teplo neuteče. Je to sice dražší, ale investice se ti vrátí. Kvalitní systémy větrají bez ztrát tepla, a tak ušetříš za energie.

Je čas zamávat plísním na rozloučenou

Držím ti palce, ať svůj boj s vlhkostí a plísní brzo vyhraješ. Nezapomeň se na to vyzbrojit správnými pomocníky. Tak hezkou zimu a příjemný (ú)klid!

P.S.: Peroxid vodíku ti doma usnadní úklid hned na několik způsobů! Mrkni na článek 6 osvědčených způsobů, jak využít peroxid vodíku na úklid. Na fleky na oblečení (od potu, krve, ovoce a dalších) jsem ještě nenašla nic účinnějšího!

 

.
.
.
.