Prát správně povlečení je sakra důležité. Víš o tom, že za jedinou noc do něj vypotíš až litr potu? Navíc se v něm hromadí roztoči, ze kterých můžeš mít vyrážku nebo dokonce zaděláno na astma. Správné praní tě těchto nečistot zbaví a taky ložnímu prádlu prodlouží život. A ten úžasný pocit, když si lehneš do měkkého, voňavého povlečení!
Jak ho teda správně prát? Není to žádná věda. Stačí dodržovat tyto jednoduché zásady.
7 zásad, jak prát povlečení
1. Zvol správně prací program a množství otáček
Správný program je základ, aby se povlečení nezničilo a bylo krásně čisté a voňavé. Pokud má tvoje pračka speciální program na praní lůžkovin, máš vyhráno. Pokud ne, nevadí – zvol klasický program na bavlnu.
Důležité je nepřehnat to s rychlostí otáček. Až ji budeš nastavovat, rovnou zapomeň na tu nejvyšší, která by mohla poškodit vlákna povlečení. Raději zvol rychlost mezi 1 000 až 1 200 otáčkami za minutu.
Máš povlečení z choulostivého materiálu nebo nevíš jistě, jak by se mělo prát? Mrkni se na prací symboly na štítku. V tomto článku najdeš přehled, jak se v symbolech vyznat.
2. Na kolik stupňů prát povlečení?
Abys povlečení vyprala skutečně hygienicky a roztoči neměli šanci, je potřeba ho prát minimálně na 60 °C. Pokud máš bílé bavlněné nebo damaškové povlečení, klidně ho vyvař na 95 °C. Tyto materiály odolají vysokým teplotám a nepoškodí se.
Choulostivější materiály per raději na 40 °C. Už při této teplotě se zbavíš většiny nečistot a bakterií. Pak je fajn lůžkoviny ještě přežehlit, ať zahubíš co nejvíce roztočů. Ale pozor, některé materiály se nežehlí, např. krep nebo satén.
Před praním se vždy nejprve podívej na prací symboly na štítku. Zkontroluj, na jakou teplotu se povlečení může prát, ať ho nezničíš.
3. Povlečení per naruby se zapnutými zipy
Aby barvy zůstaly krásně zářivé, per povlečení vždy naruby. Zároveň zapni všechny zipy, aby se povlečení do sebe nezamotalo nebo aby ti z něj pak nevypadla zatoulaná ponožka.
4. Jak často prát povlečení?
Lidé hrooozně často zapomínají povlečení pravidelně měnit. Jenže jedno vyprání měsíčně opravdu nestačí! Už po týdnu se v ložním prádle nahromadí roztoči a jejich výkaly. Taky ses teď znechuceně zašklebila? Tak to pojďme změnit.
Povlečení per minimálně jednou za dva týdny. Pokud máš alergii na roztoče, tak klidně jednou za týden nebo i za tři dny. Velké množství roztočů pocítíš na kůži. Můžeš dostat vyrážku nebo dýchací potíže.
6. Používej vhodný prací prášek ve správném množství
Méně někdy znamená více a platí to i u pracího prášku. Nepřežeň to s množstvím, aby nezůstal usazený v záhybech látky. Ideálně sáhni po přírodním pracím prášku, který nedráždí pokožku. Ty běžné obsahují spoustu chemikálií, které dokonce mohou vyvolat alergii. Dej si na to pozor zvlášť v případě, že máš doma malé miminko.
Já si vyrábím vlastní prací prášek z prací sody a marseillského mýdla. Stačí je spolu smíchat ve správném poměru. A pro praní bílého prádla jen přidáš dvě ingredience navíc. Za pár minut máš hotovo. Tady najdeš úplně všechny suroviny, které na výrobu šetrných pracích prášků potřebuješ, včetně krásných sklenic na jejich uložení.
7. Žehlení je někdy zbytečné – tohle udělej místo něj
Ne každý materiál má žehlení rád. A vsadím boty, že ho úplně nemusíš ani ty. ;-) Mám pravdu? Tak si ušetři spoustu práce a místo žehlení vsaď na vlněné koule do sušičky. Stačí je hodit do bubnu spolu s prádlem. Nemusíš se bát, že by v sušičce rachotily, jsou měkoučké a hebké. Prádlo díky nim bude krásně nadýchané a nezmuchlá se, takže žehličku budeš potřebovat jen svátečně.
Vykouzli si to nejměkčí a nejvoňavější povlečení
Mám pro tebe zázračný návod, který promění tvou postel v nebe na zemi. Trik je v tom použít místo klasické aviváže z drogerie aviváž domácí z bílého octu a kyseliny citronové. Prádlo dokonale změkčí a zároveň čistí buben pračky od vodního kamene. Neobsahuje škodlivé chemické látky a je levnější. Tady ti ukážu, jak vlastní aviváž levou zadní vyrobit během pár minut.
A pokud si chceš každý den lehat do té nejvoňavější postele, vyzkoušej parfémy na praní. Prádlo s nimi voní několik dlouhých dní! Pořiď si výhodné balení tří různých vůní, otestuj je a příště už půjdeš na jistotu pro tu dokonalou, ve které se ti sladce spí.
Jak vyprat zažloutlé povlečení?
Na to se mě na Instagramu často ptáte, tak se ještě podělím o svůj osvědčený návod na výrobu vlastního bělicího přípravku. Funguje skvěle i na oblečení s barevnými aplikacemi. Odzkoušeno za tebe!
Budeš k tomu potřebovat:
- 3 hrnky prášku na praní (já si vyrábím vlastní z marseillského mýdla a prací sody)
- 1 hrnek peroxidu vodíku
- 1 hrnek jedlé sody
- 20 kapek esenciálního oleje na vůni (nemusí být)
- větší formičky (třeba na muffiny)
Postup:
- Všechny ingredience pořádně promíchej v míse.
- Směsí naplň větší silikonové formičky a nech přes noc proschnout.
- Vzniklé kostky (nebo jiné tvary) ulož do uzavíratelné nádoby, kam se nedostane vlhkost.
- Při každém praní hoď jednu kostku přímo do bubnu pračky a prádlo vyper na běžný režim.
Mrkni na videonávod, kde ti celý postup ukážu.
Tak ti přeju sladké sny!
Teď už víš, jak správně vyprat povlečení, aby bylo dokonale čisté a voňavé. To se bude krásně spát! Jako na obláčku. Tak ti přeju sladké sny, a pokud chceš více tipů na snadný a šetrný úklid, sleduj mě na Instagramu.